close
تبلیغات در اینترنت
رطوبت در ساختمان (تاثیرات و رفع خرابی)

تبلیغات

ما را دنبال کنید

جستجوگر

آمارگیر

 • :: آمار مطالب
 • کل مطالب : 195
 • کل نظرات : 37
 • :: آمار کاربران
 • افراد آنلاين : 2
 • تعداد اعضا : 2516
 • :: آمار بازديد
 • بازديد امروز : 95
 • بازديد ديروز : 75
 • بازديد کلي : 450,975
 • :: اطلاعات شما
 • آي پي : 23.20.245.192
 • مرورگر :
 • سيستم عامل :

آخرین ارسالی های انجمن

[if gte mso 9]> Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA MicrosoftInternetExplorer4
از گذشته هاتاکنون دیوارهای بتونی و سنگی و شالوده های ساختمان می بایست دارایجدار ضد آب باشند تا از نفوذ آب به داخل آن تاحد امکان بتوان جلوگیریکرد چراکه همانطور که می دانیم نم و رطوبت می تواند خسارات جبران ناپذیریرا به ساختمان وارد کند.

رطوبت شالوده دیوارها ممکن است در اثر ایجاد میعان در فضای داخلی ساختمانو یا نفوذ آب از بیرون ساختمان به درون دیوارها پدید آمده باشد. برایاینکه مطمئن شوید این رطوبت نتیجه میعان در داخل ساختمان نیست بهترین راهاین است که یک ورقه آلومینیومی مربع شکل طوری بر روی دیوار قرار داده وبچسبانید که هوا از هیچ یک از اضلاع آن وارد نشود. بگذارید 2 روز ورقه آلومینیومیبه همین شکل باقی بماند. پس از 2 روز آن را بردارید اگر قسمت بیرونینوار آلومینیومی نمناک است مشکل از میعان داخل ساختمان می باشد.
این مشکل را می توان از طریق نصب یک دستگاه رطوبت زا و یا یک دستگاه تهویهدر زیر زمین حل کرد. اگر بخشی ا ورقه آلومینیومی که با دیوار در تماسبوده است نمناک شد، مشکل از بیرون ساختمان است.

چگونگی تعمیر و لکه گیری نقاطی که از آنها آب به دیوارنفوذ می کند:
1-
دیوارها را به درستی بررسی کنید و محل نشتی آب و نقاطیکه دارای درز و شکاف هستند را شناسایی کنید. ایننقاط می توانند طرفین بالایی سقف که به ناودانی منتهیمی شوند و یا زیر تاق بالکن باشد. در صورت امکان نگذارید مسیر آب بهسمت دیوارها باشد.
2-
شکاف های بزرگ و سوراخ ها می بایست قبل از جدار بندی ورنگ کردن تعمیر شوند. برای این منظور می توانید از سیمان آبی استفاده کنید.

جداربندی
برای استفاده از جدار بتونی مقاوم آماده ساختن دیوار پیش از جداربندیبسیار مهم است.
1-
اگر سطح دیوار نو است آن را با برس سیمی بسایید و سپس باآب بشویید.اگر دیوار از ابتدا صاف و هموار بود مثلا دیوار از ابتدابتونی بود آن را با محلول 20% تا 50% اسید هیدروکلریکشسته و سپس با آب شستشو دهید و یا اینکه بتونغنی شده با آکریلیک را به مخلوط اضافه کنید(در شماره 4 به آن خواهیمپرداخت)
2-
اگر سطح دیوار کهنه است و یا اینکه بوسیله رنگ یا دیگرپوشش ها پوشانده شده باید تمام پوشش ها قبل ازاستفاده از این جدارها از سطح دیوار پاک شوند. بایک برس سیمی رنگ، گل و آهک و کثیفی ها و هر آنچه به دیوار چسبیدهرا جدا کنید. در نهایت می بایست 75% دیوار اولیه باقی مانده و باقی ساییدهشود. همچنین مواد زائد روی دیوار را می توان بوسیله انواع زدایشگر هایآسفالت از بین برد و سپس دیوار را با آب شستشو داد.
3-
بتون مقاوم ضد آب در کیسه های بزرگ و سترده است که بایدبرای استفاده آن را با آب سرد و تمیز مخلوطکرد. بطور تقریبی برای هر کیسه 18 کیلو گرمی ازاین بتون 8/3-6/4 لیتر آب لازم است و همچنین می توان گفت برای هر سطل 9کیلویی از بتون معمولی ضد آب 8/3-6/4 لیتر آب لازم است.
4-
اگر دیواری را که می خواهید جدار بندی کنید یک دیوار صافو بدون شکاف است در مایع شستشو از مایع بتونآکریلیک دار مقاوم کننده استفاده کنید. به جایاستفاده از 2 لیتر آب در بتون مقاوم ضدآب و یا بتون استاندارد از2 لیتر مایع بتون آکریلیک دار استفاده کنید.
5-
این مخلوط به تدریج رقیق تر می شود، بنابراین بیسشتر ازاندازه ای که ذکر شد بدان آب نیافزایید. بهاندازه کافی از این مخلوط درست کنید چون تا حداکثر 2ساعت پس از درست کردن مخلوط می توان از آن استفاده کرد.
6-
اجازه دهید این مخلوط 20 دقیقه قبل از مصرف همین طورباقی بماند.درست قبل از شروع کردن به کار آن را هم بزنید و این کاربطور مداوم در طول مدت کار انجام دهید.
7-
دیوارهای دارای درز و نفوذ پذیر را قبل از شروع به کارکمی مرطوب کنید. اما اگر دیوار صاف و بدون درزاست از این کار خودداری کنید.
8-
در هنگام استفاده از این مخلوط از یک برس الیافی با عرض15 سانتی متر برای کشیدن بر روی دیوار استفادهکنید و آن را به صورت مدور بر روی دیوار بکشید.
9-
اگر هوا گرم و خشک است چندین بار با اسپری بر روی دیوارآب بپاشید.
10-
از 2 لایه جدار استفاده کنید. لایه دوم 12 تا 48 ساعت پساز لایه اول بر روی دیوار کشیده می شود. قبل ازمرحله دوم جداربندی با اسپری بر روی دیوار آببپاشید. پس از انجام مرحله دوم جداربندی دوباره بر روی دیوار جداربندینکنید و از نمناک کردن دیوار بپرهیزید.

سیمان هیدرولیک ضد آب چیست؟
این نوع سیمان در دیوارهای بتونی و یا سنگی کاربرد دارد و از نفوذ آب جلوگیریمی کند. فرمول این نوع سیمان طوری است که خیلی سریع سفت می شود و درمقابل نفوذ آب بسیار مقاوم و مستحکم است. سیمان هیدرولیک ضد آب، مشکل نشتیآب را در مناطقی که آبهای جاری از زیر و یا بالای سطوح بتونی و یا سنگیعبور می کند را حل می کند.
از این نوع سیمان می توان در اطراف لوله های بتونی که آب از آنهاعبور می کند نیز استفاده کرد. بطور کل موارداستفاه از این سیمان به شرح زیر می باشد:
--
دیوارهای باربر و دیوارهای پشت بند
--
دودکش ها
--
استخر های شنا، حوضچه های فواره دار، مخازن آبی زیرزمینی
مواد تشکیل دهنده: این سیمان مخلوطی از سیمان پورتلندی و سیمان آلومیناتکلسیم، دانه های سیلیکا و دیگر افزودنی های مخصوص می باشد. رنگ اینمحصول بطور معمول خاکستری می باشد اما انواع خاص آن که سفید رنگ است همتهیه شده است.
دیواری را که می خواهید بر روی آن از این سیمان استفاده کنید میبایست عاری از گرد و غبار و جلبک زدگی و کپکزدگی باشد. از ایجاد شکاف های V شکل ممانعت کنید.به ازای وزن هر 4-5/4 بخش از این سیمان از 1 بخش آب استفاده کنید.آب و سیمان باید طوری با هم مخلوط شوند که یک بتونه یکنواخت به دست آید.به اندازه ای از این مخلوط استفاده کنید که در عرض 2-3 دقیقه مصرف شود.برای هر بار استفاده 113 تا 170 گرم از پودر سیمان تجویز می شود.
اخطار: حرارت بالا زمان سفت شدن سیمان را افزایش می دهد. این محصولمیبایست در دمای پایین تر 50 درجه فارنهایت و با استفادهاز آب نیمه گرم تهیه شود.

بتن ضد آّب چیست؟
شرکت "کویکرت" (QUIKRETE) توانسته استمحصولاتی را در این زمینه تولید کند که شاملبتون مقاوم ضد آب "کویکرت"، بتون معمولی ضد آب، بتون و مصالحی کهدارای رنگ ثابت در برابر آب هستند، می باشد. تمامی این محصولات قابل مصرفدر بخش های داخلی و خارجی دیوارهای منزل می باشد. البته این مصالح در کفسازی سطوح کاربرد ندارد.
استحکام بتون مقاوم ضد آب "کویکرت" و بتون معمولی ضد آببوسیله مواد معدنی افزایش می یابد و در برابر آبنفوذ پذیری کمتر و در نتیجه دام بیشتری خواهدداشت.

رطوبت معمولااز 3طریق به ساختمان نفوذ می کند :

-
از سقف ( پشت بام و طبقات که بدلیل استفاده نادرست از عایق وایزولاسیون مناسب و در برخی موارد استفاده نکردن از آن ، آبهایجمع شده نفوذ کرده و.... )

-
از زمین و پی دیوار ( بالا آمدن آبهای زیرزمینی و جاری شدن در سطحزیرین ساختمان )

-
از دیوار ها ( بدلیل خاصیت موئینگی میان مصالح دیوار ، آب از کف جذبشده وسرتاسر دیوار را تخریب میکند و دیوار های خارجی که بدلیل ارتباط مستقیم باآب باران و ... مقاومت نداشته و آب به تدریج نفوذ می کند)

جلوگیری ازنفوذ رطوبت به دیوار:
1 .
کم کردن رطوبت اطراف ساختمان (زهکشی)
پائین بردن سطح آبهای زیرزمینی و جلوگیری از نفوذ آنها به ساختمان -قلوه چینی ( بلوکاژ )
2 .
استفاده از مصالحی که جاذب رطوبت نباشند
علت جذب رطوبت مصالح ساختمانی به میزان تخلخل و وجود حفره هایآوندگونه و همچنین تماس مستقیم مصالح با آب و یا مصالح مرطوبمی باشد که باید میان مصالح و اجزا ساختمانی صفحه ای قرار داد تا مانع ازعبور رطوبت گردند
به این دسته از مصالحی که مانع عبور آب و رطوبت می شوند عایق رطوبتیگویند

خواص این مصالح (2) :
-
غیرقابل ترکیب بودن با سایر مواد موجود در محیط ( آب ، هوا ، مصالحمجاور)
-
دوام و مقاومت کافی در برابر نیروهای محیطی و مکانیکی
-
قابلیت انعطاف و شکل پذیری
-
دارا بودن خصوصیت مثبت کاربری (حمل و نقل آسان - قیمت مناسب - نگهداریآسان )

مثال مناسب برای این مصالح :
انواع ورق های فلزی ( روی اندود - گالوانیزه - سرب و مس)
انواع سنگهای ساختمانی متراکم
بتن متراکم و ضد آب
مواد نفتی (قیر .....)

 

[if gte mso 9]> Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA MicrosoftInternetExplorer4

برچسب ها

ارسال نظر

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:):(;):D;)):X:?:P:*=((:O@};-:B/:):S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟[حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی

نظرات ارسال شده

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

نرم افزار کاربردی
ارتباط با مدیر

ارتباط با مدير

نظرسنجی

کدام گرایش رشته عمران را می پسندید؟