close
تبلیغات در اینترنت
آب بند چیست و نحوه آب بندی بتن

تبلیغات

ما را دنبال کنید

جستجوگر

آمارگیر

 • :: آمار مطالب
 • کل مطالب : 195
 • کل نظرات : 37
 • :: آمار کاربران
 • افراد آنلاين : 1
 • تعداد اعضا : 2517
 • :: آمار بازديد
 • بازديد امروز : 41
 • بازديد ديروز : 44
 • بازديد کلي : 453,526
 • :: اطلاعات شما
 • آي پي : 54.80.68.137
 • مرورگر :
 • سيستم عامل :

آخرین ارسالی های انجمن


[if gte mso 9]>

[if gte mso 9]> Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA

سالهاست استفادهاز آب بند (واتر استاپ) به منظور آب بندی درزهای اجرایی و محل های قطع بتن (Construction Joint) متداول است.

آب بند چیست و نحوهانتخاب مناسب ترین نوع آن چگونه است؟

سالهاست استفادهاز آب بند (واتر استاپ) به منظور آب بندی درزهای اجرایی و محل های قطع بتن (Construction Joint) متداول است. امروزه تمامی کشورهای توسعه یافته وپیشرفته از آب بندهای هیدروفیلیک یا بنتونیتی برای آب بندی درزهای اجرایی استفاده میکنند نه نوع P.V.C آن، زیرا محل ثابت سازی آب بندها در بینآرماتورها می باشد و با گذشت چند سال از عمر سازه و بررسی شرایط آرماتورها و بتن مشاهدهمی کنیم آرماتورهای طولی و عرضی که در سمت آبگیر سازه قراردارند به واسطه عبور آب واستفاده نکردن از افزودنی های بتن، از طریق درز سرد موجود بین مقاطع بتن ریزی شده ولوله های موئین ناشی از تبخیر آب بتن، دچار زنگ زدگی شده که در برخی از موارد با انبساط6 الی 15 درصدی حجم آرماتورها، بتن دچار ترک خوردگی می گردد. این نقصان عاملی جهت تشدیدنفوذپذیری و کاهش شدید طول عمر سازه بتنی می باشد. آب بندهای هیدروفیلی یا بنتونیتیعلاوه بر سهولت و سرعت بسیار زیاد در نصب تمامی نواقص فوق الذکر را رفع می کنند.

 

برای آب بندی یکسازه بتنی باید دو کار اساسی صورت بگیرد:

1-     آب بندیخود بتن توسط بتون مناسب

2-     آب بندیدرزهای بتن توسط واتراستاپ

که هر دو صورت میبایست برقرار باشد.

 

اصول آب بندی بتن

اصلاح منحنی دانهبندی و کنترل میزان فیلر (FILLER) بتن یعنی بیشتری نسبت به سایر مواد داشتهباشد و تغییر نسبت مصالح درشت به ریز (در بتن های معمولی شن بیشتر است ولی در اینجانسبتها برابر باید باشد)، نسبت آب به سیمان حداقل است، از دیگر عوامل موثر ویبره یمناسب است و برای افزایش ضریب اطمینان لزوما همه بتن ها نیاز به افزودنی ندارند البتهاگرخوب اجرا شود.

اصول آب بندی درزها

واتر استاپ(water stop)

کاربرد واتراستاپها:

 برای آب بندی درزهای اجرایی و درزهای انبساط در سازههای بتنی آبی استفاده می شود.اهمیت واتر استاپ ها را در سازه های آبی می توان به مانند بادبندها در سازه ها عنوان نمود.واتر استاپ طول مسیر جریان و حرکت آب را طولانی می کند تا آب نتواندنشت کند. ضخامت بتن بر اساس میزان نفوذ پذیری از آن جهت اهمیت دارد که اگر ضخامتش بیشتراز میزان نفوذ پذیری آب باشد تا آب از آن عبور نکند.

یکی از نکات در طراحی،عرض واتر استاپ است، که عمق نفوذ بیشتر از یک دور رفت و برگشت باشد.

 

انواع درزها

 

1-      درزهای ثابت: در این درزها آرماتور قطعنمی شود.

الف) درزهای اجرایی(مثل قطع بتن ریزی و عدم پیوستگی(

ب) ترک

 

2-     درزهایحرکتی:

الف) انبساط حرارتی

ب) انقباض

ج) فرعی ترکیبی

 

بنا به نوع درزها2 نوع واتر استاپ داریم که شامل تخت که در وسطش حفره نمی باشد.

همه واتر استاپ هاآج دارند که باعث چسبندگی و افزایش طول مسیر آب می باشند و نوع آنها با توجه به نوعدرز تعیین می شوند.

در واتر استاپ هاییکه در وسطش حفره دارند، حفره دقیقا وسط درز حرارتی انبساطی می افتد که جلوگیری از بازیکردن درز میشود .

 

انواع واتر استاپها از لحاظ محل قرار گیری در مقاطع بتنی به انواع زیر تقسیم می شوند:

الف) واتر استاپهای میانی

ب) واتر استاپ هایکفی (کف استخر،آب بندی استخر(

ج) واتر استاپ هایروکار

 

نکته: در درزهایانبساطی واتر استاپ ها مستقیما با آب در تماس هستند ولی در درزهای اجرائی اینگونه نیست.

 

عوامل موثر در تعییناشکال و ابعاد واتر استاپ ها:

·       نوع و اندازه درز

·       محل قرار گیری واتر استاپ ها در مقطع بتنی

·       ضخامت قطعه بتنی که واتر استاپ ها در آنقرار دارند

·       فشار هیدرواستاتیک درون سازه

 

نکته 1: دو گوه انتهاییواتر استاپ ها نقش بسیار مهمی در جلوگیری از عبور آب دارد،چون گوه های وسطی که در کششقرار می گیرند تخت می شوند ولی انتها هیچ تغییری نمی کند.

نکته 2: واتر استاپبه هیچ وجه خم یا سوراخ نمی شود. این واتر استاپ ها را باید از بالا و پایین کاملامهار شود.

ساده ترین راه همپوشانی (Overlap) هرچقدر که Overlap زیاد باشد به خاطر آج ها دو سر کاملا برهم منطبق نمی شوند.

 

بهترین راه Overlap توسط جوش لب به لب توسط دستگاه مخصوص هویه برقی می باشد به این صورت استکه دو سر واتر استاپ را ذوب می کنند و به هم می چسبانند.

نکته: دقت شود کهواتر استاپ باید ذوب شود نه اینکه بسوزد.

نکته: دقت شود کهدر هنگام ذوب گاز سمی متصاعد می شود و باید در فضای باز و از ماسک استفاده شود.

مراحل کار: هنگامذوب کردن هر دو لبه به طور همزمان توسط المانی که وسطش می گذاریم و با گرما می شود.

واتر استاپ در محلعمود بر درز در کشش است و ما در مورد مقاومت کششی این محل اتصال نداریم.

 

آزمایش کنترل کیفیتواتر استاپ

دو قطعه I شکلاز واتر استاپ در هر دو جهت آنها بریده می شود و مورد بررسی قرار می گیرد.

نکته: افزایش طولدر زمان بریدگی و مقاومت مهم است.

در سالهای گذشتهار واتر استاپ های مسی استفاده می شد که راحت پاره می شدند و در جوش دادن آنها به مشکلبر می خوردند و در ضمن گران بودند و استفاده از آنها به صرفه نبود.

واتر استاپ های P.V.C در مقابل اشعه ماوراء بنفش خشک و شکننده می شوند.

 

از ویژگی های واتراستاپ های مرغوب می توان به موارد زیر اشاره کرد:

دارای رنگ روشن باشد(چون رنگ تیره از جنس مواد کهنه می باشد(.

سطح آنها حتما آجدارباشد.

زیر تابش مستقیمنور خورشید قرار نگیرد.

 به هیچ وجه سطح آن چرب نباشد.[if gte mso 9]>

[if gte mso 9]> Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA

آب بند بودن بتن:

آب بند بودن ( نفوذناپذیری ) بتن عبارت است از مقاومت بتن در برابر هرگونه عامل خارجی که به سطح بتن حملهمیکند و ممکن است به داخل آن نفوذ کند. مثل آب ، هوا ، گازهای خارجی اعم از خورندهو غیر خورنده ، مواد شیمیایی با Ph بالایا پایین و ... . بتون آب بند عاری از ترک خوردگی های سطحی ، لوله های موئینه در داخلبه میزان کم یا صفر و دارای خلل و فرج ناچیزی می باشد که نفوذ هر گونه عامل خارجی بهبتن را به حداقل رسانده و یا ناممکن ساخته و به اصطلاح بتن آب بند می شود.

در ساخت بتن عواملبسیاری چون طرح اختلاط نامناسب ، میزان آب به سیمان بالاتر از حد مجاز ، استفاده غلطاز مواد افزودنی بتن ، استفاده بیش از حد مجاز از مواد هوازا در بتن ، عمل آوری نامناسب ، میزان سیمان ناکافی ، دانه بندی نامناسب که در آن شکاف وجود داشته باشد و یاعدم وجود یا میزان ناکافی از سنگ دانه های با قطر مورد نیاز در بتن و ... می تواندمنجر به ایجاد خلل و فرج زیاد و در نتیجه افت آب بندی شدید بتن شود.

در ASTM آزمایشی جهت تعیین میزان نفوذ پذیری بتنوجود ندارد ، زیرا نفوذ پذیری مقوله ای در مورد جسم بتن است نه سطح آن. تنها آزمایشدر مورد نفوذ پذیری بتن در DIN آلمانمی باشد. در این آزمایش که سه مرحله دارد ابتدا آب یا گاز را تحت فشار در بتن نفوذمی دهند( Penetration ) ،سپس بتن آن را می پذیرد ( Fusion )و بعد سیال را در خود پخش می کند. ( Dispersion )

این آزمایش و نتایجآن در مورد ساختار بتن می باشد و نه سازه ساخته شده از آن. این آزمایش با جذب سطحیآب متفاوت است. تعیین میزان جذب سطحی آب در بتن با خیساندن آن حاصل می شود.

100 گرم سیمان با آب ترکیبی طبق واکنش شیمیاییزیر تولید می کند:

gr 100 Cement +H à CSH + Ca (OH) 2

در حالت معمولی ساختبتن میزان 0.25 وزن سیمان ، آب احتیاج داریم. آب بتن در دمای بالای 105 درجه تبخیرو در دمای زیر 40- درجه سانتیگراد منجمد می شود. اگر میزان 15% وزن بتن CSH در آن وجود داشته باشد این عنصر با آب واردواکنش شیمیایی می شود ، در نتیجه 15% بیشتر از 0.25 وزن سیمان آب نیاز پیدا می کنیمکه چیزی حدود 35 تا 40 درصد آب خواهد بود. پس اگر بتن را بسازیم ، با طرح اختلاط واحجام ثابت در طرف چپ معادله بالا ، کاهش حجم در طرف چپ رابطه خواهیم داشت . یعنی بتنپس از ساخت دچار کاهش حجم یا Shrinkage می شود.

بحثی که در موردبتن تا کنون بسیار مورد توجه بوده و در ساخت بتن بسیار مهم است و به آن به خوبی پرداختهمی شود ، بحثMix Design یا طرحاختلاط بتن است ، اما جنبه دیگری از ساخت بتن که باید مورد توجه واقع شود موضوع Mix Proportion یا نسبت اختلاط بتن است که با طراحی و کنترلآن می توان میزان خلل و فرج های ایجاد شده در بتن را به فراخور استفاده کمتر یا بیشترکرد و باعث کمتر مصرف شدن سیمان شد. خلل و فرج موجود در در بتن مهمترین عامل تضعیفآب بند بودن بتن می باشد و باید به دقت از داخل بتن خارج شده با موادی که به سلامت، مقاومت و پایایی بتن صدمه نزنند جایگزین شود.

در منحنی دانه بندینشان داده شده بهترین دانه بندی و بهترین سنگدانه ها در ناحیه هاشور خورده واقع میباشد.

در ساخت بتن در ایرانچون میزان سنگدانه های نرم ( نرم دانه ) در خاکهای طبیعی کم است ، کمبود این اندازهسنگدانه را با سیمان جبران می کنند. در واقع شکاف ایجاد شده در منحنی دانه بندی سنگدانههای مصرفی در بتن را با سیمان پر می کنند. این امر هرچند بدون دانش فنی کافی و به صورتناخود آگاه صورت گرفته باعث بالا رفتن مقاومت بتن می شود.

شستن بتن می تواندباعث ایجاد خلل و فرج در آن شود. یکی از ضعیف ترین و پر خلل و فرج ترین نقاط بتن ،محل زیر آرماتور ها و سنگدانه های درشت می باشد. این نقاط در ویبره کردن بتن دور ازدسترس ویبراتور می مانند و خلل و فرج آنها در همانجا محبوس می شود. درز های اجراییایجاد شده در بتن ریز از مقاطع پر خلل و فرج بتن است.

برای از بین بردنخلل و فرج در بتن می توان خود خمیر سیمان را متراکم کرد. خلل و فرجی که به این ترتیباز بین می روند خلل و فرج ژلی هستند. یعنی خلل و فرجی که در ژل سیمان ایجاد میشوند.

استفاده از SiO2 یا اکسید سیلیس که با Ca ( OH ) 2 میل ترکیبی خوبی دارد و در کنار آب با همخوب ترکیب می شوند ، باعث ایجاد سیلیکات کلسیم محلول در آب می شود و نفوذ پذیری بتنرا با کم کردن خلل و فرج کاهش می دهد. زیرا دانه های ایجاد شده بسیار ریز هستند و نقاطخالی را به خوبی پر میکنند و هرچه فاصله بین خمیر سیمان و سنگدانه کمتر باشد خلل وفرج نیز کمتر و آب بندی بتن بیشتر است.

میکروسیلیس حدود99.9 % سیلیس دارد . اصل نام آن سیلیکا فیوم است که در واقع میکرو سیلیکات است نه میکروسیلیس. قطر دانه های پودر میکروسیلیس ده ها برابر کوچکتر از قطر دانه های سیمان استو به کار بردن آن در بتن فاصله بین دانه های سیمان باهم ، و سیمان با سنگدانه را بهخوبی پر می کند و جسم یک پارچه تری به بتن می دهد. کار با پودر میکرو سیلیس به دلیلنرمی بیش از حد دانه های آن برای کارگران پر مخاطره است ، زیرا با استنشاق آن پودرمیکرو سیلیس وارد دستگاه تنفسی شده و به جدار داخلی ریه می چسبد و ایجاد مشکلات تنفسیو سرفه های شدید می کند. برای احتراز از این مشکل ژل میکروسیلیس به بازار عرضه شدهاست.

میکرو سیلیس از زائداتدودکش های کارخانجات – که برای جمع آوری آن پارچه های بسیار ظریف با منافذ خیلی کوچکرا روی دود کش می کشند - و مزارع برنج می باشد - که در پی کوبیدن شلتوک برنج حاصل میشود - و از یافتن کار برد آن در بتن زمان زیادی نمی گذرد.

پس از مدتی از استفادهمیکرو سیلیس در بتن و در پی مقاومت بالا و نفوذ پذیری پایینی که به دلیل استفاده ازمیکرو سیلیس حاصل شد ، نانو سیلیس مطرح شد. نانو سیلیس همان فرمول میکروسیلیس را داردولی بسیار نرم تر و ریز تر از آن است و واکنش قوی تری با آب دارد.

نانو سیلیس معلقدر آب با درصد 15 ( یعنی 15 نانو ) سفید رنگ می باشد. نانوسیلیس با درصد 5 در آب بیرنگمی باشد.

برای کاهش خلل وفرج بتن از مواد حباب ساز و فیلر نیز میتوان استفاده نمود. بزرگترین حباب ایجاد شدهتوسط حباب ساز ها 0.6 میلیمتر قطر دارد. با افزودن حباب ساز ها قطر لوله های موئینهبتن کاهش میابد ، جداره داخلی آنها لیز می شود و حالت دمپر ایجاد شده و نیروی ضرباتاستاتیکی را جذب می کنند.

پس از الک سنگدانهها هرچه زیر الک شماره 200 بریزد فیلر نام می گیرد. در بتن حتماً باید فیلر داشته باشیمو نسبت آن را هم باید به دست بیاوریم به نحوی که Gap Grain دانه بندی از بین برود.

هرچه نفوذناپذیریبتن بالا برود مقاومت بتن هم بالا تر می رود ولی عکس این جمله الزاماً همیشه صحیح نیست. یعنی هرچه مقاومت بالا برود الزاماً نفوذناپذیری بالا نمی رود. به طور مثال می توانبتن متخلخلی ساخت که مقاومت 400 کیلو پاسکال داشته باشد ولی زهکش بوده و آب به راحتیاز آن عبور کند.( Pervious Conceret ) . این نوع بتن استفاده سازه ای ندارد و در ساخت آن فقط یک نوع سنگدانه( یک الک ) به کار می رود. در ساخت منهول ها ، کف پارکینگ ها و جاهایی از این دست– که می خواهیم آب به راحتی از سطح عبور کرده و به عمق نفوذ کند - به کار می رود.

بتن از لحاظ آب بندیرتبه بندی شده است . رتبه 1 ضعیف ترین نوع آب بندی است که در سطح بتن می توان لکه هایآب را دید ، مثل قطره آبی که بر سطح آن به جای مانده باشد. برای تست این درجه آب بندییک روزنامه خشک را به سطح بتن می چسباینم. اگر روزنامه خشکی و سفتی خود را از دست دادو خیس شد یعنی جسم بتن در آب غوطه ور است. برای از بین بردن این حالت دو گزینه وجوددارد. گزینه منفی این است که آب را از سطح بتن خشک کنیم و گزینه مثبت این است که ازداخل بتن یک غشاء جای گذاری کنیم. در این حالت آب روی لایه آب بند فشار میاورد و جلویورود آب را می گیرد. عمل پلاستر کاری یعنی از مواد پلیمری یا اپوکسی برای بتن روکشمی گذاریم و آن را آب بند می کنیم.

برای آب بندی سازههای بتنی در درزهای اجرایی آن water stop میگذاریم. واتر استاپ مناسب برای این نقاط واتر استاپ های تخت هستند.برای نقاطی از سازه که ممکن است دچار انبساط و انقباض شوند واتر استاپ های انبساطیقرار می دهیم. این واتر استاپ ها دارای حفره ای در وسط هستند که تحت فشار یا کشش بهراحتی منقبض و منبسط می شود.

واتر استاپ ها بایدحالت کشسان داشته باشند. برای تست این رفتار واتر استاپ ها دوسر آن را در دو گیره کششیقرار می دهیم و تحت کشش در هر لحظه با متر اندازه گیری می کنیم و درست در لحظه گسیختهشدن واتر استاپ شماره متر را قرائت می کنیم و این میزان را بدست میاوریم. (elongation atbreak ). سفتبودن واتر استاپ به دلیل کربنات کلسیم آن است. هرچه میزان کربنات کلسیم کمتر باشد واتراستاپ کشسان تر است.

سطح بتن باز ماندهدر واتر استاپ که از توالی قرار گرفتن حفره های دایره ای واتر استاپ ها تشکیل می شودراsealant می زنندکه 0.25 می تواند بازی داشته باشد و به خود و بتن صدمه نزند. ولی چون Sealant ( درزگیر ) گران است همه آن فضا را پر نمیکنند.

برچسب ها

ارسال نظر

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:):(;):D;)):X:?:P:*=((:O@};-:B/:):S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟[حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی

نظرات ارسال شده

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

نرم افزار کاربردی
ارتباط با مدیر

ارتباط با مدير

نظرسنجی

کدام گرایش رشته عمران را می پسندید؟