close
تبلیغات در اینترنت
بتن ضد آب

تبلیغات

ما را دنبال کنید

جستجوگر

آمارگیر

 • :: آمار مطالب
 • کل مطالب : 195
 • کل نظرات : 37
 • :: آمار کاربران
 • افراد آنلاين : 3
 • تعداد اعضا : 2516
 • :: آمار بازديد
 • بازديد امروز : 18
 • بازديد ديروز : 150
 • بازديد کلي : 451,259
 • :: اطلاعات شما
 • آي پي : 54.198.78.121
 • مرورگر :
 • سيستم عامل :

آخرین ارسالی های انجمن

[if !mso]>

بتن ضد آب

خاصیت نفوذپذیری و تخلخل بتن بهتریننمونه برای توصیف یک ماده نفوذ پذیر و متخلخل است.تخلخل مقدار منافذ وسوراخهای داخل بتن می باشد که با درصدی از مجموع حجم ماده نشان داده میشود. نفوذپذیری نیز بیانی از چگونگی ارتباط میان منافذ می باشد. این خاصیتها به کمک یکدیگر اجازه تشکیل مسیری برای انتقال آب به درون ماده راهمراه با ایجاد شکافی که هنگام انقباض بوجود می آید , میدهد.

نفوذپذیری مدت زمان انتشار از منافذ ,توانایی عبور آب در فشار بین منافذ ماده می باشد.نفوذپذیری با یک مقدار مشخص مثل ضریبنفوذپذیری توضیح داده می شود و عموما به ضریب "دارسی" باز میگردد. نفوذپذیری آب در یک ترکیب بتنی شاخص خوبی برای سنجش کیفیت کارایی بتن است .ضریب "دارسی" کم نشان دهنده غیر قابل نفوذ بودن و کیفیتی بالا برای مصالحمی باشد.با اینکه یک بتن با نفوذپذیری کم نسبتا مقاوم می باشد , اماممکن است هنوز نیاز به ضدآب کردن برای جلوگیری از نشت میان شکاف ها وجودداشته باشــــد.
با وجود دانسیته (تراکم) معلوم آن , بتن یک ماده نفوذ پذیر و متخلخلاست کهمی تواند با جذب آب و برخورد با مواد شیمیایی متجاوز نظیر دی اکسید کربن, مونواکسید کربن , کلراید ها و سولفات ها و دیگر ترکیبات آنها به سرعتتباه شود. اما راه دیگری نیز وجود دارد که هر آبی می تواند به عمق بتننفوذ پیدا کند .

جریان بخــار و رطوب

ت ناشی از آنآبهمچنان در قالب بخار همانند رطوبت نسبی انتقال می یابد . رطوبت نسبی همانآب موجود در هوا به صورت یک گاز محلول می باشد. زمانیکه دمای بخار آب بالامی رود , آب زیاد آن فشار بخاری ایجاد میکند . آب به صورت بخار نیز بهمیان بتن انتقال می یابد . مسیر جریان از فشار بخار زیاد , عموما منابع , بهفشار بخار کم با یک فرایند انتشار می باشد . مسیر انتشار بسیار متکی برشرایط محیطی است.

جریان انتشار بخار , زمانیکه اجرای ضدآب کردن در مکان هایی که فشار بخار آب موجود به صورت غیر یکنواخت می باشد , بحرانی است. چند نمونه از این موارد شامل استفاده از پوسته ایی که در مقابل بخاربسیار کم نفوذپذیر است , مانند یک پوشش حرکتی روی یک بتن مرطوب [ ولو اینکهپوشش رویی خشک باشد] در یک روز گرم , در اثر فشار بخار ، فشار موجود افزایش یافته و باعثطبله شدنیا تاول زدن بتن می شود.

- بکار بردن یک اندود یا بتونه برای دیوارهای خارجی یک بنا ممکناست درصورت بقدر کافی نفوذ پذیر نبودن بتونه در مقابل بخار , رطوبت را بهداخل دیوارهاانتقال دهد.

- استفاده از کفبا قابلیت نفوذ پذیری کم در مقابل بخار روی یک دال شیبدار در محلهای زیر سطحی در برخوردبا رطوبت بالا ممکن است باعث تورق (لایه لایه شدن ) کف گردد.

عموما یک بتونه یا پوشش کم نفوذ دربرابر بخار نباید روی سطح داخلی یک بنا یا سازه قرار داده شود. فشاربخار یا فشار آب برای خراب کردن و یا طبله کردن اندود عمل خواهد کرد .بعضی از انواع پوشش ها و افزودنی های کاهنده آب در بتن حرکت بخار آب را بهطور قابل ملاحظه ای اصلاح می کنند و بدین صورت اجازه می دهند از آنها درقسمت داخلی استفاده شود. مثالهای اولیه پوشش های ضد آب سیمانی و موادافزودنی تقلیل دهنده نفوذ آب می باشند.

چگونگی عملکرد فناوری ضد آب کردن کریستالی :

فناوری کریستالی دوام و کارایی ساختاربتن را بهبود بخشیده ، هزینه های نگهداری آن را پائین آورده و با محافظت کردن بتن درمقابل تاثیرات مواد شیمیایی مهاجم ، طول عمر آن را افزایش می دهد. اینکیفیت کارایی بالا از راه کار با فناوری کریستالی منتج می گردد. زمانیکهفناوری کریستالی در بتن استفاده می گردد ، ضد آب کردن و دوام بتن را با پرکردن و مسدود ساختن منافذ ، شیارهای موئین ، شکافهای بسیار ریز و دیگرسوراخها بوسیله یک فرم کریستالی بسیار مقاوم حل نشدنی ، اصلاح می کند .این ضد آب بودن بر پایه دو واکنش ساده شیمیایی و فیزیکی اتفاق می افتد .بتن ماده ای شیمیایی است و زمانیکه ذرات سیمان هیدراته می شوند ، واکنش بینآب و سیمان باعث می شود [ بتن ] شروع به سختی کند ، توده ای صلب گردد.همچنینواکنشی شیمیایی با مواد پنهان داخل بتن اتفاق می افتد.

ضدآب کردن کریستالی ، مجموعه ای ازمواد شیمیایی دیگر را در [ بتن ]جمع می کند . زمانیکه مواد شیمیاییاجزاء سیمان هیدراته شده و مواد شیمیایی کریستالی در حضور رطوبت قرار میگیرند ، واکنشی شیمیایی اتفاق می افتد ، محصول نهایی این واکنش ساختارکریستالی غیر قابل حلی می باشد .
این ساختار کریستالی فقط در مکان های مرطوب می تواند اتفاق بیفتد وبدین ترتیبدر منافذ ، شیارهای موئین و ترک های ناشی از جمع شدگی بتن شکل خواهد گرفت. هرجایی نشت آب صورت پذیرد ضد آب کریستالی با پر کردن منافذ و سوراخهاو شکافها ایجاد خواهد گردید.

زمانیکه ضد آب کریستالی در سطوح همانندیک پوشش یا همانند عملکرد پاشش خشک روی دال بتنی تازه بکار گرفته می شود ، فرایندی بهنام انتشار شیمیایی رخ می دهد. طبق نظریه انتشار ، محلول با دانسیته بالامیان محلولی با دانسیته پائین جا خواهد گرفت تا این دو متعادل گردند .

بدین سان ، زمانیکه بتن قبل از اجرایضد آب کردن کریستالی با آب اشباع می شود ، یک محلول با دانسیته شیمیایی کم بکار بردهشده است و زمانیکه ضد آب کریستالی در بتن بکار گرفته می شود ، محلولی بادانسیته شیمیایی بالا روی سطح آن ایجاد می شود که فرایند انتشار شیمیایی راراه اندازی می کند ، ضد آب کریستالی با جابجا شدن میان [ محلول با دانسیتهپائین ] به تعادل می رسد .
مواد شیمیایی ضد آب کریستالی میان بتن پخش شده و در دسترس اجزایسیمانهیدراته قرار میگیرد و اجازه می دهد واکنشی شیمیایی اتفاق افتاده ،یک ساختارکریستالی شکل گیرد و همانند ماده شیمیایی ادامه می یابد تا میان آب پخشگردد . این رشد کریستالی ، پشت مواد شیمیایی مهاجم شکل خواهد گرفت . واکنشتا جایی که ترکیب شیمیایی کریستالی آب را تمام کرده و یا آن را از بتنخالی کند ، ادامه می یابد .انتشار شیمیایی ، ترکیب بوجود آمده را در حدود12 اینچ به داخل بتن انتقال می دهد . چنانچه آب فقط 2 اینچ در عمق بتنجذب شده باشد ، در این صورت ماده شیمیایی کریستالی فقط 2 اینچ پیشرفت خواهدکرد و سپس خواهد ایستاد .در صورت ورود مجدد آب به بتن از چند نقطه دیگردر آینده ، با واکنش شیمیایی مواد ، قابلیت پیشروی تا 10 اینچ دیگر وجوددارد.

بجای کاهش تخلخل بتن همانند تقلیلدهنده های آب و روان کننده ها و فوق روان کننده ها ، ماده کریستالی ، مواد پرکننده ومسدود کننده سوراخها را در بتن به منظور ایجاد یک بخش بی عیب و پایدار ازسازه ، بکار می گیرد.فرم کریستالی در داخل بتن وجود دارد و به صورت نمایاندر سطح آن نیست و نمی تواند بتن را سوراخ کرده و یا به صورت های دیگرینظیر اندودها و یا سطوح پوششی آن را خراب کند .ضد آب کریستالی در برابرمواد شیمیایی با PH بین3 تا11 در برخوردهای ثابت و 2 تا 12 در برخوردهای متناوب بسیار مقاوم می باشد.این ماده دمای بین 25 - درجه فارنهایت [ 32- درجه سانتی گراد ] و 265 درجهفارنهایت [ 130 درجه سانتی گراد ] را در یک حالت ثابت تحمل می کند.رطوبت ، نور ماوراء بنفش و میزان اکسیژن هیچگونه اثری بر روی توانایی عملکردمحصول ندارد.

 ضد آبکریستالی محافظت در مقابل عوامل و پدیده های زیر راایجاد می کند
مانعی برای تاثیرات CO ، CO2 ، SO2 ، NO2 ، گازهای خورنده و نیز کربناته شدن می باشد. کربناته شدنفرایندی است که گازهای خارجی پدیده خوردگی را در لایه های بتن ایجادمیکنند.آزمایش کربناتی نشان می دهد که افزایش شکل کریستالی جریان گازهای داخل بتنرا کاهش می دهد . کربناتاسیون حالت قلیایی خمیر سیمان هیدراته شده را خنثینموده و محافظت آرماتورها در مقابل خوردگی از بین میرود.

محافظت کردن از بتن در مقابل واکنشتوده های قلیایی [ AAR] با رد کردن آب به فرایند آنها در نتیجه واکنش توده ها آزمایشانتشار گسترده یون کلراید نشان می دهد که ساختار بتنی که با ضد آب کریستالیمحافظت گردیده است ، از انتشار کلراید ها جلوگیری می کند. این ساختاراز فولادهای تقویتی بتن حفاظت کرده و از خرابی های ناشی از اکسیداسیون و انبساط آرماتورهاپیش گیری می کند.

بسیاری از روش های سنتی حفاظت بتن نظیراندودها و دیگر پوشش ها ، ممکن است در دراز مدت مستعد خرابی از آب و ترکیبات شیمیاییگردند در صورتیکه فناوری کریستالی منافذ و شیارهای ناشی از فرایند خودگیری وعمل آوری بتن را بسته و بتن را مقاوم می نماید.
انواع بناها و کاربرد مناسب فناوریکریستالی :


فناوری حفاظت و ضد آب کردن کریستالی در دو شکل پودر و مایع وجوددارد. سه روش به کارگیری متفاوت شامل :

استفاده کردن بر روی یک ساختار موجودبه عنوان مثال یک دیوار سازه ای یا یک دال کف ترکیب مستقیم با مقدار بتن در کارگاههمانند یک افزودنی
پاشیدن مثل یک پودر خشک ، کاربرد سبز یا بدون رطوبت ماده خشک روی سطحبتن

 

[if gte mso 9]> Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA MicrosoftInternetExplorer4

برچسب ها

ارسال نظر

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:):(;):D;)):X:?:P:*=((:O@};-:B/:):S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟[حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی

نظرات ارسال شده

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

نرم افزار کاربردی
ارتباط با مدیر

ارتباط با مدير

نظرسنجی

کدام گرایش رشته عمران را می پسندید؟